وبلاگ شخصی یک آموزگار
وبلاگی جهت استفاده دانش آموزان و معلمان ابتدایی
درباره وبلاگ


جهان باغ و معلم باغبان است

معلم در جهان جسم و جان است

بدون تابش مهر معلم

جهان حقا تیره و خاکدان استپنجم اسفند ۱۳۹۰ :: ۱۰:۲۰ قبل از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی
چهارم دی ۱۳۹۰ :: ۲۳:۴۳ بعد از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی
هشتم تیر ۱۳۹۰ :: ۱۲:۵ بعد از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی
بیست و یکم خرداد ۱۳۹۰ :: ۱۱:۵۰ قبل از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی
هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ :: ۱:۸ قبل از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی
شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ :: ۱۸:۵۳ بعد از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی

کیسه داران

کیسه داران جانورانی هستند که برای حمل بچّه های خود از کیسه های تو خالی روی شکم خود استفاده می کنند .این پستانداران بچّه هایشان را نیمه کامل به دنیا می آورند. نوزادان کوچک با امنیت کامل درون کیسه ی گرم و امن روی شکم مادرشان شیر خورده و  به رشد ادامه می دهند .امروزه تمام پستانداران در سر زمین استرالیا زندگی می کنند . امّا در 100 میلیون سال قبل در تمام جهان پراکنده بودند . اکثر کیسه داران بعد از رشد و تکامل پستانداران جدید مانند اسب و گربه ها و موش های صحرایی نسلشان منقرض شد و فقط در استرالیا نسلشان باقی ماند و آن هم به دلیل این بود که پستانداران جدید نتوانستند به آن جا راه پیدا کنند .

معروف ترین کیسه داران کانگرو است

چند گونه ی کیسه دار

کانگرو

کانگروی  ماده قرمز طولی به بلندی یک متر دارد و نر آن دو برابر ماده است . یعنی در حدود 2 متر .کانگروهای قرمز ماده به دلیل داشتن خزهای خاکستری متمایل به آبی ، و اینکه در مقایسه با کانگروهای نر جست و خیز می کنند به پرنده های آبی مشهورند .

کانگروها با لیسیدن قسمت لخت دست هایشان ، خود را خنک می کنند.

وقتی کانگرو جست و خیز می کند دم تعادل او را حفظ می کند .

 کانگروها نمی توانند به سمت عقب بروند .

بچّه ی کانگرو اگر خطری احساس کند خیلی زود درون کیسه می خزد .

تنها کانگروی ماده کیسه دارد و کانگروی نر چون بچّه دار نمی شود نیازی به کیسه ندارد . کانگروها دو پای بسیار قوی دارند و با استفاده از ماهیچه های قوی پاهایشان به هوا می پرند.

نوزاد والایی نوعی کانگروی دم حلقه ای وقتی نیمه کامل به دنیا می آید شبیه یک لوبیا قرمز است . او کمتر از 2 سانتی متر قد دارد و فاقد دست و پاست . با چرخاندن بازوهای ضخیم و کوتاهش ، از لابه لای موهای بدن مادر، در فاصله ی 3 دقیقه به داخل کیسه ی مادرش می خزد .

چند گونه دیگر

صاریغ تنها پستاندار زنده ی آمریکاست . او وقتی دشمن را می بیند زبانش را از دهان بیرون آورده و تظاهر به مردن می کند .

کوالا نوعی دیگر کیسه دار هستند که خیلی تنبل و کم تحرکند . بیشتر عمر خود به درختان می چسبند . بچه ی کوالا به دلیل جثه ی بزرگی که دارد در موقع خطر نمی تواند درون کیسه بپرد بلکه محکم به پشت یا شکم مادر خود می چسبد و مادر هم او را لابه لای درختان اکالیپوس برده و مخفی می شوند.

در سال 1936 میلادی آخرین سگ گرگی که کیسه دار  گوشت خوار استرالیایی در یک باغ وحش مرد . این حیوان مانند ببر پوستی راه راه و مانند کانگرو دم کلفتی داشت . کشاورزان به دلیل آنکه آن ها  گوسفندانشان را شکار میکردند با گلوله کشتند .

چند نمونه دیگر کیسه داران

شیطان تاسمانی 

- والایی دم حلقه ای کوهستان 

- نامبت –

 انواع دیگر صاریغ ها

صاریغ راه راه

شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ :: ۱:۵۱ قبل از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی

گربه سانان

ببر

بیش از 300 گونه گربه ی اهلی در دنیا وجود دارند . عقیده بر این است که آن ها از نژاد گربه های وحشی 3000 سال قبل هستند . گربه سانان به جانورانی اطلاق می شوند که در قیافه و خصوصیات  جسمانی بسیار شبیه به گربه های خانگی دارند . مانند شیر ها پلنگ ها ، ببرها و یوزپلنگ ها

گربه سان ما قبل تاریخ

گربه سانان ، گوشت خوارند. اکثر آن ها آهسته و آرام در لابه لای بوته ها و درختان کوچک به صید خود نزدیک می شوند.، سپس ناگهان با حمله به قربانی خود او را غافلگیر کرده ، و با دندان های نیش تیز خود صید را تکه پاره می کنند.ببر  بزرگترین گربه سان می تواند در یک وعده 25 کیلو گرم گوشت را ببلعد .

شیر گربه سان دیگری است که در طبیعت با ببر روبه رو نشده است . می دانید چرا؟ چون شیر ها در آفریقا و ببرها در آسیا زندگی می کنند .

همه ی گربه سانان از درخت بالا می روند . و از درخت به عنوان یک پناهگاه هوای برای شکار کردن استفاده می کنند . آن ها ساعت ها بالای درخت کمین می کنند تا شکار از زیر درخت رد بشود و در یک چشم به هم زدن روی ائ پریده و او را با دندان های تیز شان او را پاره کنند .

همه ی گربه سانان چشم های درخشان دارند . چشم های آنان در شب های تاریک مانند شب نمای وسایل نقلیه از دور می درخشند . علت این امر این است . بعد از برخورد نور به چشم آن ها لایه ی مخصوصی در چشم های آن ها به وجود می آید و این لایه کمک می کند تا نور را جمع کرده و آن ها در نور شدید 6 برابر بهتر از ما ببینند .

شیر ها گربه سانان منحصر به فردی هستند که در گروه های چند تایی زندگی می کنند . که غالبأ هر گروه یک شیر نر و چند ماده و چند توله  را تشکیل می دهند .شیر نر را به عنوان سلطان جنگل معرفی کرده اند در حالیکه این طوری نیست شیر ها هرگز در جنگل زندگی نمی کنند بلکه در دشت ها  و چمن زار ها زندگی می کنند . که به ماده شیرها ( ملکه ی چمنزار ) می گویند .

پلنگ 60 سانتی متر بلندی دارد و در آفریقا و جنوب آسیا زندگی می کنند . پلنگ ها روزی 16 ساعت به صورت سبک و و کوتاه می خوابند . یوزپلنگ ها سریع ترین گربه سانان هستند که تا آخرین نفس دنبال شکار می دوند . سرعت آن ها در حدود 100 کیلو متر در  ساعت است . یوزپلنگ ها تا 20 ثانیه قادر به دویدن هستند  . زیرا زود خسته می شوند .

گربه سانان با زبانشان پوست خزدار خود را تمیز و شانه می کنند . بالشتک های زیر پای آن ها امکان یواش راه رفتن را می دهد .در زیر پای گربه سانان ماهیچه های کوچکی قرار دارند که آن ها می توانند چنگال های خود را در زیر آن مخفی کرده تا کنده نشوند و برای شکار همیشه تیز بمانند .

چند تصویر زیبا از گربه سانان

گربه وحشی

 

چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ :: ۱:۳۸ قبل از ظهر ::  نويسنده : عثمان فدوی

سگ سانان

سگ سانان مانند همه ی گوشت خواران از گوشت تغذیه می کنند . یک سگ تنها فقط می تواند حیوانات کوچک تر از خود را شکار  کند . بیشتر سگ ها در گله های چند تایی به شکار می روند . 35 نوع سگ سانان وحشی مانند گرگ ها و سگ های وحشی آفریقا یی در گله های 20 تایی به شکار می روند .مردم نسبت به سگ های وحشی مانند سگ های اهلی به دید خوب نگاه نمی کنند بلکه در همه جا آن ها را به بهانه ی ضرر رساندن شکار می کنند . گرگ ها در تمام مناطق زمین نسل شان به کلی در خطر است اما روبه ها به دلیل جثه ی کوچک شان همچنان نسل شان حفظ شده است .

 گرگ ها در شب ها با هم به صورت دسته جمعی زوزه می کشند . و با این کار به گرگ های دیگر اخطار می دهند تا از قلمرو آن ها دور شوند .

گرگ خاکستری در حدود یک متر بلندی دارد و در کانادا و آمریکا و شمال آسیا زندگی می کند .

گرگ می تواند از فاصله ی ده متری صدای تیک تاک ساعت مچی یا جیبی را بشنود گرگ های خاکتری برای شکار یک گاو نر در حدود 60 کیلومتر می دوند.

سگ سانان قهرمان دو ماراتون هستند نه دو سرعت . یک گرگ قادر است تا سرعت 45 کیلو متر در ساعت به صورت آرام بدود .

سگ ها با نفس نفس زدن خود را خنک می کنند .

توله سگ ها خیلی زود از شیر خوردن دست می کشند و گوشت می خورند ولی تا 6 ماهگی به شکار نمی روند .

همه ی سگ های اهلی از نژاد گرگ های خاکستری اند . اولین سگ ها در حدود 12000 سال پیش اهلی شدند .روباه های قرمز در جنگل زندگی می کنند اما امروزه بسیاری از آن ها به شهر ها آمده اند تا شب ها به در خیابان ها به سرعت به دنبال موش ها بدوند و آن ها را شکار کنند و یا به سطل های زباله حمله نمایند .

شغال ها پس مانده ی غذا را به شکار کردن ترجیح می دهند . شیر ها تمام شکار خود را نمی خورند . همیشه مقداری از آن را به شغال ها که در اطراف او هستند می بخشند .

 هر سگی جایگاه خود را در گله می داند . همه ی سگ ها یکی را که از همه قوی تر است را به عنوان رئیس گله می شناسند و از او اطاعت می کنند . رئیس گله دم خود را بالا نگه می دارد . و دیگر سگ های گله وادار به اطاعت می کند .

 

سگ ها هنگام خوشحالی دم تکان می دهند . هنگام ترس دم خود را لای پاهای خود مخفی می کنند .

سگ سانان روی پنجه های خود راه می روند . و برعکس گربه سانان چنگال هایشان همیشه بیرون است .

به دم روباه دم ماهوتی می گویند .

;کایوت

 

پيوندها
 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک